+420 572 574 556 msmikuh@uhedu.cz

Návrhy činností na doma – Sýkorky

Tematický blok – „Jaro klepe na vrátka“

1.– 5. 3. 2021

Téma:

Poznávací a rozumové činnosti

 • Vycházka do přírody a k řece Olšavě – pozorování změn v přírodě, ptáků, množství vody, rostlin, pozorování počasí, mraků, sluníčka…
 • Házení na cíl – krmení kačen, šišky do vymezeného prostoru….
 • Sluchové hra – co slyšíš? (tajně šustění trhání, krčení papíru, cinkání skleničkou, příborem, přelévání vody, zvonění zvonečku….)
 • Smyslová hra – co se schovalo do kapsy? – kamínek, klíče, prstýnek….
 • Hra s pískovničkou a pískovou krabicí – např. do krabice od bot, do pekáče… nasypete krupici, nebo hrubou mouku a kreslíte spolu s dětmi prstíkem podle fantazie, nebo připravíte kartičky, na které nakreslíte jednoduché tvary, kresby a ty děti kreslí podle vzoru do mouky
 • Soustředěný poslech, vnímání textu, jeho chápání: viz. Příloha – Přečtěte si pohádku o sněhové vločce a hledejte spolu důvod, proč se vločka v mrazáku nerozpustí, co se stane, když ji vyděláme ….
 • Uděláme pokus – dáme do malé nádoby – např. formičky, malou hračku, knoflík, šroubek…., zalejeme vodou a dáme zmrazit. Společně pozorujeme, co se stane, když voda zmrzne, když ji vyděláme zmrzlou na stůl, na topení, za okno, když se rozpustí…
 • Rozvíjení slovní zásoby – povídáme si o rozdílu ročních období, co nám přinesla zima, na co se těšit na jaře
 • Dechová a artikulační cvičení, procvičování mluvidel – hra na vítr, větřík, vichřici, – vyfukujeme bublinky z bublifuku, – foukáme brčkem do vody
 • Rytmizace při písni „Prší, prší“ – nápodoba zvuků deště – jednoduché hudební nástroje – lžičky, dlaně, prstíky, pleskání do kolen…
 • Hudební hádanka – zpíváme melodii známé písně bez textu, děti hádají, co je to za píseň, pak si ji společně zazpíváme
 • Paměť – seznámíme se s básní, porozumíme textu a naučíme se ji nazpaměť: „Táta včera navenku, našel první sněženku, vedle petrklíč, zima už je pryč“
 • „Na detektivy“ – na vycházce venku hledáme sněženky
 • Procvičování jemné motoriky – modelování z doma vyrobené hmoty – viz. Recepty – vytvořit můžeme jarní dekorace, např. zápich do květináče ze studeného porcelánu, z domácí plastelíny nebo modelíny jarní zahrádku, řeku, upéct koláčky…
 • Procvičování matematických představ: více – méně – stejně – využijeme hračky a věci kolem nás, přírodu a její pozorování
 • Krmítka pro ptáčky – pracovní list v příloze
 • Grafomotorika – vyrobíme si společně jednoduchý pracovní list: nakreslíte dětem nahoře mrak a předkreslíte, jak z něho prší (malé přerušované čárky, které kreslíme od mraku směrem dolů!!!) Pak mohou děti mrak vybarvit jako omalovánku

 

STUDENÝ PORCELÁN

 • Univerzální modelovací hmota vhodná na domácí tvoření
 • Je netoxická, vhodná pro výrobu domácích ozdob
 • Hotové výrobky používáme pouze v suchu v interiéru. Nesmí přijít do styku s vlhkostí a chladem. Výrobky by se působením vlhka zničily.
 • Hotové vykrojené, nebo vymodelované výrobky pokládáme na rovnou desku vyloženou pečícím papírem. Necháme je při pokojové teplotě pomalu vyschnout. V průběhu sušení je dobré výrobky opatrně několikrát otočit, aby vyschly rovnoměrně.
 • Po vyschnutí se mohou vyzdobit barvičkami, zalakovat

2 hrnky jedlé sody

1 hrnek kukuřičného škrobu

1 ¼ hrnku studené vody

Teflonová pánev, měchačka, pečící papír, kuchyňská folie

Připravíme si teflonovou pánev a za studena v ní smícháme všechny suroviny. Na mírném plameni pomalu zahříváme. Hmota začne pomalu houstnout, vaříme, dokud se nezačne odlepovat od pánve. V tu chvíli ji přendáme na pečící papír, zabalíme a necháme zchladnout. Kdyby se stalo, že se hmota příliš zahřeje a v pánvi začne tvrdnout, nic si z toho nedělejte. Je možné ji znovu naředit vodou a opět prohřát do tvárného stavu. Jakmile hmota dostane snesitelnou teplotu pro naše ruce, začneme ji rukama zpracovávat jako běžné těsto. Můžeme začít tvořit. Odebereme si pouze potřebné množství hmoty. Studený porcelán, se kterým zrovna netvoříme zabalíme do potravinářské folie, aby nám nevyschl. Vydrží několik dní při pokojové teplotě. Nikdy nedáváme do lednice.

 

DOMÁCÍ PLASTELÍNA

Voda

Sůl

Hladká mouka

Slunečnicový olej

Kypřící prášek

Potravinářské barvivo

Do větší mísy nasypete půl hrnku soli, pak přidáte 2hrnky hladké mouky a 2lžíce kypřícího prášku. Do 1,5 hrnku vroucí vody nasypete potravinářské barvivo a 2 lžíce oleje. Pečlivě směs rozmíchejte a pak nalijte do mísy se suchými ingrediencemi. Pak už jen míchejte, dokud se vše nespojí v lepivé jednolité těsto. Pokud chcete, aby se hotová plastelína krásně leskla, můžete v tuto chvíli přidat ještě několik kapek glycerinu. Hotové těsto necháme chvíli vychladnout a na podložce ho pak ještě rukama pečlivě zpracujeme. Vyžaduje to trochu trpělivosti. Pokud je těsto moc řídké, přidejte hladkou mouku.

Tímto způsobem si můžete nadělat několik barevných plastelín. Každou z nich pak dejte zvlášť do vzduchotěsných nádob, aby zbytečně nevysychaly.

 

DOMÁCÍ MODELÍNA PRO DĚTI

 

Na ½ kg modelíny budete potřebovat:

300ml vody

150 g hladké mouky (lze i polohrubé)

75 g soli

2 lžíce octa

1 lžíce oleje

Potravinářské barvivo

Případně vonné esence

 

Ve vodě smícháte potravinářské barvivo, ocet a olej. Do teflonové pánve nebo teflonového hrnce (ten teflon je důležitý, protože v normálním hrnci se hmota chytá na stěny) dejte mouku se solí a zalejte vodou, ve které jste rozmíchali ostatní suroviny. Můžete kápnout vonné esence, hmota pak příjemně voní.

Vařte na středním plameni a stále míchejte. Po cca 2 minutách se hmota začne lepit k sobě. Nepřestávejte míchat, dělejte to tak dlouho, jak to jen půjde…. Je nutné, aby se mouka dobře propařila, hmota se poté nebude lepit. Nechejte v nádobě vychladnout.

Můžete si hrát a tvořit… Uchovávejte v chladu v plastové nádobě s víkem. Pokud si dítě nehraje, je dobré dávat hmotu do lednice, kde déle vydrží.

 

Pracovní listy:

krmítko pro ptáčky

pohádka